Maurycy Trębacz „Żyd z etrogiem”


Maurycy Trębacz „Żyd z etrogiem”

Materiał: sklejka
Technika: olej
Wysokość [mm]: 600
Szerokość [mm]: 515
Lokalizacja: Polska
w zbiorach Centralnej Biblioteki Judaistycznej
https://cbj.jhi.pl/

Etrog (z hebr. „owoc cytrusowy”) bywa też nazywany rajskim jabłkiem i jest jednym z czterech gatunków roślin (obok gałązki palmy, mirtu i wierzby) tworzących świąteczny bukiet na święto Sukot (w Polsce znane raczej jako Święto Namiotów lub Kuczki). Jako jedyny z nich ma zarówno dobry smak, jak i przyjemny zapach. Symbolizuje żyda studiującego Torę i wypełniającego Boże przykazania. Ponieważ był bardzo drogi, często sprowadzono jeden owoc dla całej gminy i przechowywano w pięknych srebrnych puszkach.

Maurycy Trębacz (1861 Warszawa – 1941 Łódź) – malarz i pedagog. W końcu wieku XIX odnosił liczne sukcesy w kraju, Paryżu i Monachium, zyskał mecenasa w osobie hrabiego Benzelstierny Engeströma, zdobył brązowy medal na Powszechnej Wystawie w Paryżu, od około 1909 r. związany był z Łodzią, aktywnie uczestnicząc w życiu artystycznym miasta. Był postacią, którą interesowały się media, u niego rozpoczynali edukację artystyczną przyszli uczniowie Władysława Strzemińskiego. W latach 30. XX wieku Trębacz utrzymywał się z nauczania i zapomogi z magistratu łódzkiego. Zginął z głodu w getcie łódzkim.

„W twórczości Trębacza widoczny jest historyczny realizm, wyraźny w scenach „salonowych”, pejzażach i portretach oraz kompozycjach na tematy żydowskie. Przez wiele lat pozostawał w swojej twórczości pod wpływem szkoły monachijskiej”.

„Trębacz był jednym z najpopularniejszych i najpłodniejszych malarzy żydowskich z przełomu wieków. Jego dorobek jest bardzo imponujący, ale nierówny. Malował sceny rodzajowe z życia Żydów, obrazki „buduarowe”, akty, pejzaże. Jest autorem wielu, raczej konwencjonalnych, portretów, a także obrazów inspirowanych literaturą, jak np. „Koncert Jankiela”. (…) W pierwszej fazie twórczości Trębacz reprezentował kierunek akademicki, z czasem w jego malarstwie pojawiły się tendencje impresjonistyczne – zwłaszcza w pejzażach. (…) Przez ponad 60 lat działalności Trębacz pozostawał wierny XIX-wiecznej tematyce, a forma jego prac zmieniała się tylko w bardzo niewielkim stopniu. Jednak dzięki doskonałemu rzemiosłu i dużemu wyczuciu koloru jego tradycyjne malarstwo cieszyło się znacznym uznaniem.”

źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Trębacz
http://teatrnn.pl/…/sukot-i-simchat-tora-obrzedy-i…/
http://muzea.malopolska.pl/czy…/-/a/10191/czym-jest-etrog-